795 پروفسور جعفری صمیمی استاد موسسه آموزش عالی راه دانش بابل : بهترین شیوه کمک به اقشار کم درآمد، پرداخت یارانه غیرنقدی است
پروفسور جعفری صمیمی استاد موسسه آموزش عالی راه دانش بابل : بهترین شیوه کمک به اقشار کم درآمد، پرداخت یارانه غیرنقدی است

پروفسور احمد جعفری صمیمی، معاونت اداری و مالی موسسه آموزش عالی راه دانش بابل، اعطای یارانه به مصرف کننده را نادرست و پرداخت نقدی آن را بدترین شکل ممکن دانست و گفت: زمانی که به افراد یارانه پرداخت شده و در قبال آن چیزی مطالبه نمی‌شود، در اقتصاد باعث ایجاد تورم می‌شود.
       دکتر جعفری صمیمی در گفت‌وگو با ایسنا، یارانه را نوعی کمک بلاعوض از طرف دولت به اقشار کم درآمد عنوان و اظهار کرد: دولت برای تامین نیازهای اساسی مردم بهتر است شیوه های غیرنقدی را در جهت ارایه خدمات مختلف به اقشار آسیب پذیر اتخاذ کند.
        استاد تمام موسسه آموزش عالی راه دانش بابل با اشاره به تجربیات تاریخی اعطای یارانه در کشورهای دیگر و طرد انجام آن توسط اکثر اقتصاددانان گفت: یارانه در اقتصاد تعبیر به مالیات منفی شده، چرا که برای اعطای آن دولت باید از اشخاص مالیات گرفته و آن درآمد را مجددا تحت عنوان یارانه به افراد دیگری اعطا کند.
ایشان شناسایی افراد واجد شرایط را مهم ترین بخش تخصیص یارانه دانست و خاطرنشان کرد: مطرح شدن اعطای یارانه هدفمند ( Targeted subsidy ) در واقع به این معناست که یارانه به افراد محق و واجد شرایط اعطا شود.
     وی با اشتباه دانستن اعطای یارانه از اساس و بنیان، به اشتباه دوم در این طرح یعنی شناسایی افراد واجد شرایط، اشاره و تاکید کرد: متاسفانه پس از گذشت چندین سال از پرداخت یارانه، هنوز نتوانستیم افرادی که مستحق دریافت آن هستند را شناسایی کنیم.
     دکتر جعفری صمیمی، شناسایی افراد واجد شرایط را خارج از توان دولت مرکزی عنوان و خاطرنشان کرد: در این زمینه نقش شوراهای اسلامی شهر و روستا بسیار مهم بوده زیرا افراد حاضر در این دولت‌های محلی اشراف کامل به منطقه خود داشته و می‌توانند در این راه بسیار مثمرثمر باشند.
          این کارشناس اقتصادی با یادآوری اینکه بهترین شیوه کمک به اقشار کم درآمد، پرداخت یارانه غیرنقدی است، گفت: این مساعدت‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلفی نظیر بهداشت، خوراک، پوشاک، تحصیلات و آموزش انجام شود.
        وی، تورم‌زا بودن اعطای یارانه به مصرف کننده را بزرگترین آفت این شیوه کمک رسانی، اعلام و تصریح کرد: زمانی که به افراد یارانه پرداخت شده و در قبال آن چیزی مطالبه نمی شود، در اقتصاد باعث ایجاد تورم می‌شود، چرا که شما قدرت خرید ایجاد می‌کنید اما در کنار آن چیزی به تولید و عرضه اضافه نمی شود.
       دکتر جعفری صمیمی، بهترین شیوه اعطای یارانه را تخصیص آن به تولید دانست و تاکید کرد: این امر سبب تشویق تولید شده زیرا تولیدکننده با اتکا به اعطای یارانه توسط دولت، بخشی از هزینه‌های خود را جبران کرده و به سمت رشد حرکت می‌کند که در نهایت این شیوه در بلندمدت سبب افزایش تولید شده و در این مورد کمک نقدی پرداختی تورم زا نیست.
       این محقق، مؤلف و پژوهشگر در حوزه اقتصاد با بیان دلایل قرارگیری مردم در طبقه ضعیف و کم درآمد تشریح کرد: بسیاری از افرادی که در قشر کم درآمد جامعه هستند فاقد هنر و مهارت بوده و نیاز به آموزش فنون دارند.
       وی در ادامه افزود: دولت می تواند این افراد را برای دریافت یارانه ملزم به شرکت در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای و یادگیری مهارت‌های مختلف کند تا در قبال دادن یارانه به این افراد آنها را توانگر کرده و صاحب فن و مهارت کند. این پرداخت در نگاه اقتصادی نوعی سرمایه گذاری محسوب شده و دیگر تورم زا نخواهد بود.
        وی بار دیگر با یادآوری لزوم شناسایی افراد واجد شرایط در اوضاع کنونی اقتصاد ایران، خاطرنشان کرد: اقتصاد یک علم بوده و علم نیاز به متخصص دارد بنابراین هر تصمیمی در زمینه اقتصادی به ویژه اعطای یارانه‌ها باید با کارشناسی دقیق انجام گرفته تا تبعات منفی آن کاهش یابد، این شیوه نادرست نباید آغاز می شد اما اکنون مردم و جامعه، قطع آن را نپذیرفته و حتی با افرادی که به این سمت حرکت کنند نیز مخالفت خواهند کرد.
       وی با اشاره به اینکه در رقابت‌های انتخاباتی یکی از پیشنهادات کاندیداها، یارانه و افزایش مبلغ آن است، ادامه داد: در شرایط کنونی قطع کردن یارانه و القای نادرست بودن آن به مردم، باعث ایجاد تنش در جامعه می‌شود بنابراین باید به سمت شناسایی افراد واجد شرایط در این زمینه گام برداریم.
       این کارشناس اقتصادی، فلسفه وجودی کمیته امداد را کمک به افراد ناتوان عنوان و تصریح کرد: اگر بنا به کمک رسانی باشد کمیته امداد پیشتر در این زمینه تشکیل شده بود بنابراین هدفمندی یارانه‌ها باید به سمت و سوی واقعی خود حرکت کند.

جعفری صمیمی در پایان اعطای یارانه به افراد کم توان و دارای نقص عضو را در همه جای جهان امری مرسوم دانست و یادآور شد: یارانه در شرایط کنونی یا باید غیرنقدی شده، یا به سمت تولید رفته و یا با شناسایی درست، به دست افراد مستمند و محتاج برسد.

» جهت دسترسی آسانتر و اطلاع از آخرین اخبار عضو تلگرام موسسه شوید:تاریخ انتشار: 9:5:19 1397/08/28
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
مراسم افتتاحیه سالن جدید کنفرانس و دفاع
کسب رتبه برتر گروه علوم انسانی کنکور سراسری 97 توسط فرزند همکار محترم جناب آقای محمدصادقی عالمی
ارتقای مرتبه علمی دانشیاری به استادی جناب آقای دکتر حسنعلی آقاجانی
ارتقای مرتبه علمی دانشیاری به استادی آقای دکتر عبدالحمید صفایی قادیکلایی
اخذ درجه دکتری در رشته مدیریت سیاست گذاری توسط آقای هومن شبابی از دانشگاه مازندران
فراخوان نخستین جشنواره پایان نامه های برتر جایزه ویژه خیام
انتشار آخرین سیاهه نشریات نامعتبر و جعلی از طریق وبگاه دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری
شركت پروفسور جعفري صميمي در نشست هم انديشي وزير علوم با اساتيد برجسته كشور
تاييد اعضاي هيات امناي دوره دوم ٤ ساله موسسه آموزش عالي غير انتفاعي راه دانش بابل توسط وزير محترم علوم تحقيقات و فناوري
بازدید آقای دکتر محمد دامادی از موسسه آموزشی عالی راه دانش بابل
جلسه ویژه اعضای کمیته علمی کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران(مهندسی سازه و مدیریت ساخت)
پروفسور احمد جعفري صميمي پژوهشگر نمونه استان مازندران در سال ١٣٩٦
پروفسور احمد جعفري صميمي در جمع پر توليدترين محققان علوم انساني كشور درسال ١٣٩٦
ارتقاي مرتبه علمي استادي سركار خانم دكتر زهرا علمي
انتشار کتاب «ارزیابی سرمایه گذاری روش‌ها و مدل‌ها»
رفتن به بالای صفحه